Haber
ABD Texas'ta düzenlenen CANSAT Model Uydu Yarışmasında İHA Topluluğu öğrencilerimiz ilk 10'da
19 Haziran 2017
Öğrencilerimiz ABD'de yapılan ve bu yıl Hacettepe Üniversitesi'nin ilk kez katıldığı CANSAT 2017 model uydu yarışmasında dokuzuncu sırayı elde ederek ilk 10 arasında yer almayı başardılar.
news_image
Bölümümüz bünyesinde kurulan ve danışmanlığı Dr. Dinçer Gökcen tarafından yapılan Hacettepe İnsansız Hava Araçları (İHA) Topluluğu üyesi öğrencilerimiz bu sıralamayı, dünyanın farklı ülkelerinden ön elemeleri geçerek katılan 40 takım arasında elde ettiler.

Bu yıl 9-11 Haziran 2017 tarihlerinde ABD'nin Stephenville (Texas) kentinde düzenlenen yarışma, NASA, American Astronautical Society (AAS), Naval Research Laboratory ve Lockheed Martin gibi büyük kuruluşların sponsorluğunda gerçekleşti. Yarışmada, tasarımı gerçekleştirilen özgün mini uydular roketle fırlatıldı ve gökyüzünde elde edilen veriler yer istasyonuyla paylaşıldı.

İlk kez katılmalarına rağmen, uzay ve havacılık bölümlerinden katılan deneyimli ekiplerle yarışarak bu güzel dereceyi elde eden öğrencilerimiz Aykut Aladağ, Kadir Serhat Altıntığ, Tuğrul Balcı, İbrahim Ethem Demirci, Burhan Kaplan, Berkay Küçükkılavuz ve Abdullah Yılmaz'ıkutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.