Haber
Lisans öğrencilerimizin Sentetik Açıklıklı Radar çalışmasına TÜBİTAK desteği
1 Mayıs 2017
Lisans son sınıf öğrencilerimiz Murat Bahattin Özbek, Emre Güngör, Tahsin Mutlu, İhsan Enes Ceylan ve Ali Sait Kaya'nın "Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Çalışması" isimli projesi, TÜBİTAK tarafından "2209/B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi Destekleme Programı" kapsamında verilen proje desteğini almaya hak kazandı. Projenin danışmanlığı Doç. Dr. Özlem Özgün tarafından yapılıyor.
news_image
Sentetik Açıklıklı Radar (SAR), insanlı ve insansız hava platformlarında kullanılabilen, yüksek çözünürlüklü yeryüzü görüntüleme ve hareketli hedef tespiti amaçlı bir radar sistemidir. SAR Sistemi, havadan gözetleme / görüntüleme ihtiyaçlarına yönelik olarak çeşitli askeri ve sivil uygulamalarda kullanılabilmektedir.

Bu projenin amacı, dünya yüzeyi üzerindeki objeleri tanımlayacak basit bir SAR sistemi geliştirmektir. Sistemin X-bandında çalışması ve hareketli bir platform (örneğin, hareketli ray sistemi) üzerine yerleştirilmesi hedeflenmektedir. Radar sistemi hedef bölge üzerinde hareket ederken, anten sistemi elektromanyetik darbe sinyallerini bölge üzerine gönderecek ve dönen sinyalleri alarak bir bilgisayar istasyonuna iletecektir. Daha sonra, sinyal işleme algoritmaları sayesinde iletilen sinyallerden görüntünün oluşturulması sağlanacaktır. Bu proje sayesinde, öğrencilerimizin lisans düzeyinde bu konuda bir adım atarak, ileride daha büyük gelişmeler kaydetmesi ve ülkemizi bu konuda daha ileriye taşıması hedeflenmektedir.

Öğrencilerimizi çalışmalarından ötürü kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

HÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü