Haber
5G Vadisi Test Sahası Protokolü imzalandı
25 Ağustos 2017
Bilgi Teknololojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) öncülüğünde, ülkemizin 5G ile birlikte ortaya çıkacak teknolojileri geliştiren öncü ülkeler arasında yer alması hedefi ile "5G Vadisi Test Sahası Protokolü", BTK, kablosuz iletişim operatörleri Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile ülkemizin önde gelen üniversiteleri ODTÜ, Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi tarafından 15 Ağustos 2017 tarihinde törenle imzalandı.
news_image
Teknoloji üretiminde Internet ve kablosuz haberleşmenin çok önemli bir itici güç olduğu biliniyor ve gelecekte de bu trendin 5G ile devam etmesi bekleniyor. Kablosuz haberleşme ve internet teknolojilerinin artık tamamen iç içe geçeceği 5G ve daha ilerisi nesil haberleşme sistemleriyle iletişim hızında 100 kat artış ve gecikmelerde 100 kat azalma öngörülüyor. 5G'nin sadece iletişimin kalitesinin iyileştiği bir teknoloji olmanın ötesinde nesnelerin interneti, akıllı şehir, akıllı araçlar, sağlık alanındaki uygulamalar, akıllı tarım, eğlence gibi sektörlerde büyük yeniliklere ve teknolojik fırsatlara olanak sağlayacak bir platform olacağı tahmin ediliyor.

Oluşturulacak 5G Vadisi ekosistemi içinde yeni teknolojiler ve uygulamalar geliştirilirken ortaya çıkacak know-how ve ürünler ile ülkemizin 5G alanındaki teknolojilerde dünyada rekabetçi bir ülke olması hedefleniyor.

5G Vadisi'nde oluşacak ekosistem içinde bölümümüzün de sağlayacağı bilimsel araştırma desteği ile yeni yaratıcı fikirlerin denenmesi ve hayata geçirilmesi planlanıyor.

Prototokol bünyesinde bölümümüz araştırmacılarının, 5G ve ötesi Ar-Ge projeleri gerçekleştirme, yurt içi ve yurt dışı akademik araştırma merkezleri ile işbirliği yapma imkanını bulmalarının yanısıra, yapılacak kamu - üniversite - sanayi işbirliklerinin de öğrencilerimizin bu alanlardaki deneyim ve birikimlerine büyük katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Üniversitemiz adına bu projenin oluşturulması aşamasında verdikleri değerli katkılardan ötürü bölümümüz Telekomünikasyon Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Emre Aktaş ve Doç. Dr. Cenk Toker'e teşekkürlerimizi sunuyoruz.