Haber
Prof.Dr. Mehmet Şafak'ın Digital Communications adlı kitabı okuyucularla buluştu
2 Mayıs 2017
Bölümümüz emekli öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet Şafak'ın yazdığı Digital Communications isimli kitap Mart 2017'de yayımlandı.
news_image
Sayısal İletişim üzerine güncel bir ders kitabı niteliğindeki eser ileri düzey lisans ve lisansüstü öğrencilerine hitap etmesinin yanısıra telekomünikasyon endüstrisinde çalışanlar için de önemli bir referans kaynak olma niteliğini taşıyor.

Prof. Dr. Şafak, RF mühendisliği ile istatistiksel telekomünikasyon teorisi arasında bütünleşik bir yaklaşım sunuyor. Telekomünikasyonun teorik ve pratik alanlarının açıklanmasına getirilen yaklaşım, okuyucunun konuları daha derinlemesine anlamasında yardımcı oluyor. Kitap, antenlerin temelleri, kanal modelleme, alıcı sistemlerde gürültü, sinyallerin analog/dijital dönüşümü, PCM, tabanbant yayını, optimum alıcı, modülasyon teknikleri, hata kontrollü kodlama, OFDM, sönümlü kanallar, ıraksama ve birleştirme teknikleri, MIMO sistemler ve işbirlikli iletişim konularını kapsıyor. 906 sayfalık kitabın, elektronik mühendisliği alanında çalışan tüm öğrenci ve profesyoneller için temel bir referans kaynağı olması öngörülüyor.

2015 yılında emekli olan Prof. Dr. Mehmet Şafak, uzun yıllar bölümümüzde telekomünikasyon alanında lisans ve lisansüstü dersleri vermiş, ulusal / uluslararası arenada projeler yürütmüş, bilimsel araştırmalar yapmış ve toplantılar düzenlemiştir.